ALYANAK ATALIK BUĞDAY TOHUMU TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

KOP Bölgesinde Yerel Buğday Çeşitlerinin Korunması ve Pazarlanması Projesi Kapsamında, İlimiz Ürgüp İlçesine bağlı Akçaören Köyünde denemesi yapılan Alyanak Çeşidi Yerel Buğday Demonstrasyonu için Tarla Günü düzenlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi işbirliği ile düzenlenen Tarla Gününe;

Sayın Valimiz İnci SEZER BECEL, Vali Yardımcısı Ürgüp Kaymakam Vekili Mehmet MARAŞLI, Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet AKTÜRK, İl Tarım ve Orman Müdürü Okan YILMAZ, KOP Bölge Kalkınma İdaresi temsilcisi Süleyman ARMAĞAN, TKDK Nevşehir Koordinatörü Recai TURAN, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih ÖZDEMİR, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman KAYA, İlçe Ziraat Odası Başkanları, Şube ve İlçe Müdürleri, Birlik ve Kooperatif Başkanları, Köy Muhtarları, Teknik elemanlar ve üreticiler katılım sağladı.

Tarla Gününde açılış konuşması yapan Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih ÖZDEMİR çeşit özelliklerini açıkladıktan sonra “Alyanak Atalık Tohumu” 2004-2009 yılları arasında yapılan çalışmalarda Gen Bankasına kazandırılan 3000 adet yerel çeşidin içerisindedir. Çeşidin Sürekliliğini sağlamak adına projelendiriyor ve üretimini gerçekleştiriyoruz” diyerek buradaki amaç ve stratejinin bu ve benzeri çeşitlerin kendi dokusuna uygun bir biçimde varlığının devam etmesi olduğunu bildirdi.

Yerel Buğday Çeşitlerinin ekili olduğu tarlaları gezerek incelemelerde bulunan Nevşehir Valisi Sayın İnci SEZER BECEL, Atalık tohumların korunması, geliştirilmesi  ve gelecek nesillere aktarılması noktasında Bakanlığımızın ve  kurumların üstlenmiş olduğu görevlerin önemli olduğunu ve kurulmuş olan gen bankasında ciddi anlamda mesafe alındığını ve vatandaşlarımızda da duyarlılık oluştuğunu bildirdi.

Bölgeye has ürünlerin ortaya çıkarılması ve coğrafi işaret alınması noktasında Nevşehir de çalışmaların yürütüldüğünü ve şu an 3 olan coğrafi işaret alan ürün sayısının kurumlarımızın destekleri ve katkılarıyla artırmasına yönelik çalışmalara yoğunlaşıldığını iletti.

Alternatif ürünlerimizi de göz önünde bulundurarak yılların birikimi olan bölgeye uyumlu bu çeşitlerin korunması ve geleceğe aktarılmasının önemli olduğunu söyleyen Vali İnci SEZER BECEL “Yapılan çalışmalarda yanınızdayız, çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum, çeşidimizin yoğun bir şekilde üretilerek hasat edilmesini ümit ediyorum” dedi.

Gerçekleştirilen Tarla Gününde çiftçilerimizle bir araya gelen Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın Okan YILMAZ, üretimi gerçekleştirilen Atalık Tohumun ilimiz ve çiftçilerimiz için hayırlara vesile olmasını diledi ve bu kapsamda çiftçilerimizin üretime devam etmeleri için kurumumuzca destekçileri olacağını ifade etti.

Katılımcıların ilgi gösterdiği Tarla Günü arazide yapılan incelemelerle devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir