Dünyanın En İyi Turizm Filmleri Kapadokya’da Buluşuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle 6.sı düzenlenen “Uluslararası Turizm Filmleri Festivali” bu yıl Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kapadokya’da gerçekleştirilecek. Cannes, Berlin, Tokyo, Barselona, New York, Viyana dahil 20 ülkede 30 yıldır düzenlenen Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin Türkiye etabına 01-05 Haziran 2021 tarihleri arasında Nevşehir ev sahipliği yapacak.

Festivalin başkanlığını yürüten yönetmen Can Saraçoğlu yaptığı açıklamada, dünyanın en değerli turizm bölgelerinden Kapadokya’da gerçekleşecek ve 23 ülkeden 55’e yakın sanatçı ile yönetmen, yapımcı ve film otoritesinin katılacağı bu önemli organizasyonun ülkemizin kültür ve turizm potansiyelinin Dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Turizm sektörüne hizmet veren Bakanlıklar, Yerel Yönetimler, Turizm Firmaları, Oteller, Acentalar ve Hava Yolları başta olmak üzere tüm turizm paydaşlarının filmleriyle katıldığı festivalin Türkiye etabında dereceye giren filmlerin 20 ülkede de yarışma ve tanıtım fırsatına sahip olacaklarını kaydeden Saraçoğlu, kültür ve turizm temalı filmlerin yer aldığı film yarışmasının kategorileri arasında Sağlık, Spor, İnanç, Gastronomi, Doğa Turizmi, Arkeoloji, Kültür Turizmi kategorilerinin dışında özel sektörden Oteller, Hava Yolları, Acentalar, Yerel Yönetimler kategorilerinin bulunduğunu açıkladı.

Saraçoğlu, turizme yön veren ve rol alan tüm “Turizm Aktörlerinin” aynı sahnede buluştuğu festival kapsamında film gösterimleri, konferanslar, atölye çalışmaları ve sergilerin gerçekleştirileceğini anlattı.

Saraçoğlu, “Festival hem bir film festivali statüsü taşırken aynı zamanda bir turizm festivali özelliğine sahip. Dolayısıyla Türkiye’de düzenlenen tematik film festivalleri arasında yüksek tanıtım potansiyeli ve uluslararası katılım oranının yüksekliği açısından farklı bir yeri var. Festival gerek ülkemizin gerekse de Kapadokya bölgemizin tanıtımı açısından da önemli bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Bu önemli organizasyonun gerçekleştirileceği Kapadokya bölgemiz aynı zamanda doğal bir film platosu olma özelliği ile yurtdışından gelecek olan yönetmenlere farklı bir kadraj sunmakta. 23 ülkeden 55’e yakın sanatçının katılacağı festivalde misafirlerimiz daha önce yaşamadıkları bir görsel zenginliğe şahit olacaklar ve bu anları dünya ile paylaşacaklar. Bu bağlamda düzenlenen festivalin bölgenin tanıtımının dışında bölge turizm ekonomisine de katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Düzenleme komitesinde yer alan birçok turizm markası, acentalar, oteller ve firmalar ile yabancı misafirlerimize iyi bir ev sahipliği sergiliyoruz. Ve bu sayede Dünyaya turizm kalitemizi, güvenli tatil modelini ve güçlü ülke imajını sunuyoruz” dedi.

‘Ülkemizin Turizm Tanıtımı İçin Önemli Bir Fırsat’

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin 6. yaşında elde ettiği uluslararası tecrübe ile daha güçlü bir organizasyona imza atmaya hazırlandığını ifade eden Saraçoğlu, CIFFT Federasyonu üye ülkeleri arasında en başarılı etkinliğe imza atan Türkiye’nin Kapadokya bölgesinde gerçekleştirilecek festivalle bu başarıyı devam ettirmeyi amaçladığını vurguladı.

Saraçoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Festivale yurtdışından katılacak yönetmenler, yapımcılar, televizyoncular, sosyal medya fenomenleri ve turizm otoritelerine ülkemizin kültür ve turizm potansiyeli yakından tanıtılırken Kapadokya bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapacak.  Festival turizm ekonomimizin gelişiminde önemli rol oynayan “Turizm Aktörlerini” aynı sahnede buluşturarak güçlü Türkiye imajını Dünyaya tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ülkemizin en önemli turizm markalarını, turizm değerlerini ve temsilcilerini bir araya getirmesi nedeniyle önemli bir göreve de sahip. Bugün yurtdışında özellikle ülke turizmimiz üzerindeki pozitif algının arttırılması ülke ekonomimizin geliştirilmesi için önem taşıyor. Ve bunu hazırladığımız başarılı ve kaliteli filmlerle Dünyaya duyurmak büyük bir başarı. Festivalimizin sağladığı bu uluslararası iletişim köprüsü sayesinde birçok turizm paydaşımız: Örneğin Kapadokya’daki ufak bir otelimiz hazırladığı bir reklam filmiyle Berlin’de, bir Ticaret Odamızın hazırladığı tanıtım filmi Cannes’te, Gaziantep’te hazırlanan Gastronomi filmi Viyana’da ödüller kazanıyor, yerelden Dünyaya açılıyor ve markalarını, bölgelerini ve ülkemizi tanıtıyor. Bu başarı sadece bir yönetmenin veya yapımcının değil bölgenin ve ülkemizin kazandığı bir ödül oluyor. Yüksek bütçelerle elde edilemeyecek bir tanıtım fırsatını yine bu önemli organizasyon ile ülke ekonomimize katma değer olarak kazandırıyoruz. Festivalin 5. yılından itibaren İstanbul’dan Kapadokya’ya taşınmasının ardından başta Nevşehir Valiliğimizin ve Nevşehir Belediyemizin festivalimizin ev sahipliğini üstlenmesi ve ardından bölgedeki tüm turizm paydaşlarının organizasyona katılması ile güçlü bir festival yapısı oluştu. Festival Başkanlığı tarafından oluşturulan festival komitesi bu yıl pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntıları göz önüne alarak sağlık önlemlerini ve etkinliklerde sosyal mesafe, hijyen ve kontrolleri en üst seviyede tutuyorlar. Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Kapadokya Alan Başkanlığı, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve KAPTİD’in katkılarıyla gerçekleştirilecek  festival önümüzdeki yıllarda etkinliklerin arttırılması ile yoluna güçlenerek devam edecektir.”

‘Film gösterimleri Nevşehir Kalesi’nde’

Yaşanılan pandemi sürecinden ötürü tüm etkinliklerde sosyal mesafe kuralının ön planda tutulacağı festivalin film gösterimleri 01-02 Haziran’da Nevşehir Kalesinde açık hava gösterimi olarak gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında ayrıca konferanslar, söyleşiler, fotoğraf sergileri, fotosafari ve atölye çalışmaları da yapılacak.

Festivalin uluslararası film yarışması ödül töreni farklı ve mistik bir atmosferde gerçekleştiriliyor. Paşabağları Ören Alanında düzenlenecek ödül töreni yurtdışı ve yurtiçinden gelen misafirler için farklı bir kadraj sunacak. Törende 8 kategoride 34 ödül dağıtılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir