Gündem Haber

NEVÜ Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık MYO’dan Teknik Gezi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu tarafından, Derinkuyu ilçesinde meyvelik ve fidelik çilek üretimi yapan işletmeye teknik gezi gerçekleştirildi.

NEVÜ Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Cem Okan Özer, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Murat Şen ve Öğr. Gör. Çoşkun Aslan’ın Derinkuyu ilçesinde bulunan Aldem Fidecilik’i ziyaretlerinde kendilerini işletme yetkilisi Ali Can Çiçek karşıladı.

Teknik gezi kapsamında Meyvelik ve Fidelik Çilek üretimi yapılan tarım alanlarını inceleyen öğretim elemanları ziyaretlerinin devamında yurtiçi ve yurtdışına gönderilen fidelerin bulunduğu soğuk hava depolarını inceleyerek işletme yetkilisinden bilgi aldı. Ayrıca teknik gezide tarım işletmeleri ile üniversite arasında yürütülebilecek işbirlikleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

İşletme yetkilisi Ali Can Çiçek verdiği bilgide; Derinkuyu ilçesinde patates ekim alanlarında yaşanan sıkıntı nedeniyle alternatif bir ürün olarak 15 sene önce çilek üretimine başladıklarını ve ilçenin toprak yapısının özellikle çilek fidesi üretimi için elverişli olması nedeniyle cazibe merkezi haline gelmeye başladığını belirtti. Özellikle bölgenin yüksek bir rakımda bulunmasının çilekte ayrı bir lezzet oluşturduğunu söyledi. İşletme yetkilisi Çiçek, konuşmasının devamında ilçede eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan NEVÜ Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık MYO’nun bölge tarımının gelişmesine önemli katkılar sunacağını belirtti.

Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Cem Okan Özer ise; 2000’li yıllara kadar patates tarımı ile Türkiye’de söz sahibi olan ilçemizin alternatif ürünlere yönelerek kuru fasulye ve çerezlik kabak çekirdeği yetiştiriciliğinde söz sahibi olmaya başladığını belirterek, bu ürünlere ek olarak son yıllarda artan meyvelik ve fidelik çilek yetiştiriciliği ile yurt içinde ve yurtdışında birçok bölgeye Derinkuyu ilçesinden sevkiyat yapıldığını belirtti.

Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cem Okan Özer, Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu olarak Derinkuyu ilçesinde çilek yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve Derinkuyu çileğinin “marka” haline gelmesi için gereken çabayı göstereceklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir