KURU FASULYE HASAT PROGRAMI VE TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Ülkemiz baklagil üretimini artırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca başlatılan ve Nevşehir’de uygulanan proje kapsamında Kaymaklı Kasabası ve Çardak Köyünde hasat programı ve Tarla Günü etkinliği düzenlendi.

Gerçekleştirilen hasadın ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Okan YILMAZ şu açıklamalarda bulundu.

“Ülkemiz Bitkisel Üretimini artırmak amacıyla Bakanlığımızca İlimize %75’i hibe olacak şekilde kuru fasulye tohumu desteği sağlanmıştır. Bu kapsamda İlimiz için projelendirilen 8.000 Dekar alanda kuru fasulye üretimi için temin edilen 80 Ton Üstün-42 ve Aslan çeşidi tohumun ekimi, İlimizde 19 yıldır patates siğili hastalığı nedeniyle karantina uygulanmakta olan Merkez İlçe Kasaba ve Köyleri ile Derinkuyu İlçe Merkezi, Köy ve Kasabalarında karantina alanı büyüklüğü dikkate alınarak Mayıs ayında yapılmıştır. Üretim sezonu boyunca proje kapsamındaki baklagil üretim alanları da dahil olmak üzere tüm üretim alanlarında kontroller, hastalık-zararlı taramaları ve teknik destek hizmetlerimiz sürdürülmüştür. Bugün Çardak ve Kaymaklı’da üretimi yapılan Kuru Fasulyelerin hasadını gerçekleştiriyoruz. Şu an hasadını yapmış olduğumuz Üstün 42 çeşidinde üretim koşullarına göre 420 – 600 kg aralığında bölgemizde dekara verim alındığını tespit ettik. Bakanlığımız programı kapsamında, Nevşehir İli özelinde denemesini yaptığımız yerli fasulye çeşitlerimizin mantari hastalıklara karşı dayanıklı, dane iriliği olarak kalibresi yüksek, görsel olarak parlak, hasatta kabukları çatlamayan özelliklerde ve verim kabiliyeti yönünden de başarılı olduğunu tespit ettik” dedi.

Üretimini gerçekleştiren çiftçilerimizinde yapılan deneme ve desteklerden memnun olduğunu belirten İl Müdürü YILMAZ  çiftçilerimize hayırlı ve berekli olmasını temenni etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Orman Yangınlarını Çıkaran Pkk’ya Tepki Hatay’a Bir Tır Fidanla Destek

Pts Eki 12 , 2020
Nevşehir Belediyesi’nin Hatay’da ormanları yakan PKK’lı hainler ile ilgili attığı mesaj sosyal medyada büyük destek gördü. Nevşehir Belediye Başkanı Arı, Nevşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan “Belediyeler de bela okur” paylaşımına “Onlar kıracak biz onaracağız, Onlar yıkacak biz tekrar yapacağız, Onlar yakacak biz daha çok fidan dikeceğiz…” ifadeleriyle cevap verdi. […]