NEVÜ’de ‘Spor Bilimleri Fakültesi’ Kuruldu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’ye bağlı olarak eğitim-öğretim veren ‘Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksekokulu’ yerine, 25/06/2021 tarihli ve 31522 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ‘Spor Bilimleri Fakültesi’ kuruldu.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) bünyesinde bulunan 9 Fakülte sayısının Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 10’a yükseldiği söyleyen Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, yeni Fakültenin hayırlı olmasını diledi.

Aktekin, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bulunduğumuz Şehrin, Bölgenin ve Ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda Üniversitemiz bünyesinde bulunan tüm birimlerinin alt yapısını güçlendirerek yeni bölüm ve programlar açmaya, var olan bölüm ve programlarımızı da güçlendirerek belli alanlarda uzmanlaşma kapsamında yeniden yapılandırılma adına önemli çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda Üniversitemiz bünyesinde eğitim – öğretim veren Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksekokulumuzun ‘Fakülte’ olması için gerekli girişimlerde bulunmuştuk ve bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu okulumuz ‘Fakülte’ statüsüne kavuştu. Böylelikle bünyesinde 9 Fakülte, 9 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 19 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunan Üniversitemizde, Fakülte sayımız 10’a yükselmiş oldu” dedi.

Aktekin devamında, “Daha önce üniversitemiz Eğitim Fakültemiz bünyesinde eğitim verilen Beden Eğitimi ve Spor Bölümümüz de Spor Bilimleri Fakültesine aktarılacak. Böylelikle Spor Bilimleri Fakültesi; Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümü olarak üç bölüm ile eğitim ve öğretimine devam edecek. Fakülteleşme süreciyle ayrıca halen devam eden Ulusal (TÜBİTAK) ve Uluslararası (Avrupa Birliği) projelerimizle birlikte yeni araştırma ve proje sayılarımızda da nitelik ve nicelik yönünden artış olmasını hedeflemekteyiz.

Bu vesileyle şahsım, üniversitem ve şehrim adına Spor Bilimleri Fakültemizin kurulması için vermiş oldukları destek ve onaylarından ötürü, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç olmak üzere tüm YÖK üyelerine ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunarken, yeni fakültemizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir